Tematem numeru jest Osamu retainer jako przykład zastosowania technologii termoformowania w wykonawstwie zdejmowanych aparatów retencyjnych. Polecamy: estetyczne licówki jako rozwiązanie minimalnie inwazyjne i zachowawcze, NFC – technologia, która upraszcza życie, uzupełnienie braków zębowych z zastosowaniem protezy akronowej oraz czynniki szkodliwe zagrażające pracy technika dentystycznego.
Artykuł prezentuje technologie formowania ciśnieniowego, mająca szerokie zastosowanie w stomatologii ogólnej i ortodoncji, w szczególności podczas produkcji aparatów zdejmowanych, jak zaprezentowany Osamu retainer. Aparat zaprojektowany przez dr. Yoshi składa się z dwóch warstw, jest praktycznie niewidoczny w ustach i niedrogi. Może być modyfikowany tak, by osiągnąć niewielkie przesunięcia zębów podczas fazy retencji.
Weryfikacja cech materiałów protetycznych podawanych przez ich producentów następuje poprzez długoczasowe rzeczywiste użytkowanie w jamie ustnej. Termoplastyk F.J.P. przeszedł te próbę pozytywnie zarówno pod katem materiałowym, jak również subiektywnej oceny przez pacjenta
Artykuł omawia technologie NFC (Near Field Communication), jej potencjał, zasieg, procedury działania oraz sektory zastosowania i wykorzystanie w codziennej pracy.
W artykule dokonano analizy doświadczenia w stosowaniu kluczy indywidualnych do wyjmowania ruchomych aparatów ortodontycznych częściowych, protez resekcyjnych, nakładowych oraz innych rodzajów aparatów ortodontycznych. Zaproponowano oryginalną zasadę działania i rozwiązania konstrukcyjne kluczy do użytku osobistego przy wyjmowaniu aparatu ortodontycznego przez samego pacjenta.
Dla lekarzy stomatologów i techników dentystycznych wosk jest jednym z ważniejszych materiałów pomocniczych podczas tworzenia rożnego typu uzupełnień protetycznych. Do tej pory istnieje ciągle jeszcze szereg prac, które nie mogą zostać wykonane bez udziału wosku. Celem artykułu jest przedstawienie czytelnikowi grupy materiałów stosowanych w pracowni protetycznej i gabinecie lekarza stomatologa, do której należą woski. Artykuł omawia skład wosków, ich właściwości fizyczne, podstawowe badania oraz najważniejsze zasady podczas pracy z tymi materiałami.
Artykuł opowiada o przypadku pacjentki, której marzeniem był piękny uśmiech. Aby tego dokonać, wykonano 4 licówki na siekacze oraz dwie korony na zęby przedtrzonowe, uprzednio zaopatrzone we wkłady koronowo-korzeniowe ze stopu złota.
Protezy akronowe są uzupełnieniami protetycznymi stosowanymi jako alternatywa ruchomych protez częściowych. Cechują je estetyka, biokompatybilność i elastyczność. W pracy przedstawiono przypadek uzupełnienia braków zębowych w obrębie szczeki za pomocą protezy akronowej.
Dzięki opracowaniu nowoczesnych materiałów coraz częściej wykonuje się pełnoceramiczne uzupełnienia protetyczne. Materiały pełnoceramiczne wykorzystuje się do wykonywania takich prac jak: korony, mosty, licówki i wkłady koronowe. Rekonstrukcje te są szczególnie popularne w widocznym obszarze zębów, ponieważ pozwalają na uzyskanie zadowalających efektów estetycznych
Jednym z najtrudniejszych zadań dla technika dentystycznego jest odwzorowanie symetrii w wykonywanej protezie uzębienia. Problem ten dotyczy zarówno ustawienia zębów w łuku, jak i dopasowania kształtu zębów własnych do protezowanych. Niektóre programy do projektowania CAD maja niezwykle przydatna funkcje ułatwiająca projektowanie idealnie symetrycznych prac. W technologii ARCADIA funkcja nosi nazwę „zwierciadlanego odbicia”.
Sprężyny używane do aparatów zdejmowanych można podzielić na kategorie: otwarte do zębów pojedynczych i zamknięte, wśród których są sprężyny wypychające i zbliżające. Dzięki różnym modyfikacjom satysfakcjonujące wyniki leczenia są łatwo osiągalne.
Artykuł poświęcony jest historii artykulatorów, funkcji, jakie spełniały kiedyś i dzisiaj. Traktuje także o ich rodzajach oraz konieczności zastosowania podczas leczenia układu stomatognatycznego.
Technik dentystyczny to osoba, która, wykonując swój zawód, narażona jest na działanie rożnych bodźców, także tych niebezpiecznych. Czynniki szkodliwe występujące w środowisku pracy możemy najogólniej podzielić na: chemiczne, fizyczne, biologiczne i psychospołeczne. Ich mianem możemy określić także uboczne i niepożądane skutki stosowanych procesów przemysłowych, technologicznych, jak tez medycznych zabiegów leczniczych lub terapeutycznych. Autorzy w artykule przedstawili możliwe zagrożenia oraz środki przeciwdziałające czynnikom szkodliwym.